Kącik Wiedzy

Kącik Wiedzy - porcja wiedzy i inspiracji

Dobrostan psychiczny można zdefiniować jako efekt poznawczej i emocjonalnej oceny własnego życia, na którą składają się wysoki poziom spełnienia i satysfakcji życiowej w różnych obszarach: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i duchowym. Naukowcy z różnych dziedzin badają naturę i istotę ludzkiego dobrostanu oraz jego wpływ na jakość ludzkiego życia i zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że równowaga i harmonia mają znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Kącik Wiedzy to baza inspirujących materiałów video, pomocnych artykułów oraz książek zgodnych z aktualną wiedzą naukową. Zebrane przez nas materiały podzieliliśmy na mniejsze, łatwiejsze do przyswojenia porcje. Inspirując się koncepcją Zdrowego Półmiska Umysłowego* rozłożyliśmy treści na 7 kategorii tematycznych i dodaliśmy do tego dodatkowe materiały do autodiagnozy i pracy własnej.

Wszystko po to, by pomóc Ci budować nawyki umysłowe sprzyjające utrzymaniu komfortu mentalnego.

*W roku 2011 dr Daniel J. Siegel we współpracy z dr Davidem Rockiem stworzyli Zdrowy Półmisek Umysłowy (The Healthy Mind Platter), który jest analogią do piramidy żywieniowej rekomendowanej przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).

Poznaj składniki niezbędne dla Mentalnej Diety

Tutaj znajdziesz linki do inspirujących materiałów video, pomocnych artykułów i polecanych przez nas książek

Czas uważności

 

Uważność to składnik Mentalnej Diety odnoszący się do umiejętności koncentracji na uczuciach płynących z doświadczenia. Sprawdź, jakie korzyści płyną z praktykowania uważności i jak ją rozwijać.

Czas aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna w Mentalnej Diecie wspiera podnoszenie poziomu energetycznego w organizmie, co pozwala w pełni wykorzystać nasz potencjał poznawczy, pomagając przy tym zachować nasze ciało w dobrym zdrowiu.

Czas odpoczynku

Odpoczynek to składnik Mentalnej Diety niezbędny do zachowania psychicznej i fizycznej równowagi. Umiejętność odpoczywania musi być stale ćwiczona i rozwijana, aby pomóc nam osiągnąć życiowe szczęście.

Te treści będą dostępne od 08.07.2024

Czas skupienia

Skupienie i koncentracja uwagi to te składniki Mentalnej Diety, które pomagają nam w pełni zaangażować się w działanie, poprzez utrzymywanie uwagi na jednym przedmiocie, zadaniu, zdarzeniu przez dłuższy czas.

Te treści będą dostępne od 22.07.2024

Czas snu

Sen to składnik Mentalnej Diety kluczowy dla regeneracji organizmu i zachowania równowagi psychicznej. Sprawdź, jak możesz zadbać o dobry sen.

Te treści będą dostępne od 23.09.2024

Czas spotkań z bliskimi

Utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, z zwłaszcza z bliskimi, to składnik Mentalnej Diety odpowiedzialny za utrzymanie dobrostanu i profilaktykę zdrowia.

Te treści będą dostępne od 28.10.2024

Czas zabawy

Ostatnim składnikiem Mentalnej Diety jest zabawa, która sprzyja spontaniczności i nieograniczonej kreatywności. Dowiedz się, dlaczego warto nauczyć się bawić.

Te treści będą dostępne od 12.11.2024

Materiały do pracy własnej

Tutaj znajdziesz narzędzia do pracy własnej (testy, zadania, quizy)

Techniki budowania odporności na stres

Dowiedz się jakie znaczenie mają poszczególne style radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Odkryj jakie strategie preferujesz i jak wykorzystać je w najbardziej efektywny sposób.

Zaopiekuj się sobą

Czy dbasz o siebie właściwie? Poznaj narzędzie, które ułatwi Ci ułożenie zbilansowanego planu self-care.

Te treści będą dostępne od 25.11.2024